AKCIA! PRI OSOBNOM ODBERE NA PREDAJNI DOPRAVA ZDARMA

Bezpečné používanie smartfónov v automobiloch

Žijeme v dobe, kedy má väčšina z nás mobilný telefón prakticky prilepený k ruke. „Smartfóny“ už dávno neslúžia iba na telefonovanie či písanie správ a tak si čoraz viac nachádzajú svoje miesto aj pri riadení automobilu, predovšetkým ako navigačné zariadenie. Ovládanie telefónu za volantom auta v rukách je nie len protizákonné, ale aj nebezpečné. Nejeden vodič, preto dnes môže využiť širokú ponuku držiakov na mobily a tablety do auta.

Univerzálne alebo typizované? Výber je na Vás

Prvým kritériom, ktoré treba zvážiť je či chcete držiak typizovaný pre konkrétny typ mobilného telefónu, alebo dáte prednosť univerzálnemu. Tie typizované sú zväčša pevnejšie, zaručene neprekrývajú vstup na nabíjanie či tlačidlá hlasitosti a zapínania, nachádzajúce sa, prevažne na bočných stranách zariadení. Dnes je však aj ponuka univerzálnych držiakov dostatočne široká na to, aby ste našli ten správny pre váš mobil. Výhodou takéhoto držiaku je možnosť uchytiť telefón aj s ochranným obalom.

Nájdi správne miesto

Ďalej je potrebné zamyslieť sa nad tým, kde chcete držiak v aute uchytiť. Ideálne je mať telefón podľa možnosti blízko k volantu a rukám, aby ste sa za ním nemuseli príliš naťahovať a tiež tak, aby ste nemuseli vytáčať hlavu a strácať prehľad o tom čo sa deje na ceste. Najčastejším a zväčša aj najpevnejším uchytením držiakov je „prísavka“ na sklo. Polohu zariadenia v držiaku si viete nastaviť podľa potreby, sledovanie obrazovky vás tak príliš nerozptyľuje od vedenia vozidla. Samozrejme je potrebné umiestniť držiak k niektorému okraju čelného skla. V skratke hovorí vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii, § 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z. (Výhľad z miesta vodiča a spätné zrkadlá), že: „V zornom poli vodiča nesmú byť umiestnené žiadne predmety, ktoré obmedzujú výhľad vodiča všetkými smermi.“ Termín „zorné pole“ však v tomto prípade nie je definovaný a teda pokiaľ umiestnite zariadenie k okraju okna, pokuty sa báť nemusíte.

Nezabúdajte ani na polohu nabíjacej zásuvky vášho automobilu, najmä počas používania navigácie bude klesať výdrž batérie rýchlo a zíde sa mať nabíjací kábel na dosah.

Ďalšou možnosťou je uchytenie držiaku do mriežky chladenia. Najmä v autách s väčším sklonom čelného skla, či širšou palubnou doskou, býva držiak na skle pomerne ďaleko od rúk. Tu je výhoda držiaku v mriežke, kedy máte mobil ľahko na dosah. Ak však máte možnosť, je dobré vždy vyskúšať, ako vám v mriežke chladenia bude držiak držať, či sa dá nastaviť do správnej polohy, či sa príliš počas jazdy netrasie, atď. Dlhší čas zapnutá klimatizácia či kúrenie, pôsobiace na telefón môžu tiež časom spôsobiť problémy.

Uchytenie držiaku priamo v nabíjacej zásuvke je tiež zaujímavou alternatívou v prípade, že máte túto zásuvku vo svojom aute na vhodnom mieste. Tieto držiaky mávajú zväčša priamo nabíjací USB konektor, takže nepotrebujete od zásuvky do mobilu ťahať kábel cez palubnú dosku auta.

Existujú dokonca aj držiaky na volant, ktoré však osobne príliš neodporúčam. Zariadenie vám bude prekážať vo výhľade na prístrojovú dosku a obrazovka sa natáča spolu s otáčaním volantu, no len si to predstavte. J

Ak využívate mobilný telefón ako head-up display, t.j. údaje z navigácie sú premietané na čelné sklo auta, najvhodnejšou alternatívou je protišmyková podložka na palubnú dosku.

Pre tablety, ktoré sa nevyužívajú ako navigácia vpredu, ale skôr ako televízia pre cestujúcich vzadu sú tu potom ešte špeciálne držiaky, ktoré sa rôznymi spôsobmi uchytávajú o opierky predných sedadiel.

Na záver tu máme ešte jednu špeciálnu verziu držiakov do auta – magnetické. Spôsob uchytenia v aute ostáva rovnaký, teda na sklo, do mriežky chladenia, prípadne nalepiť na palubnú dosku. Rozdiel je v tom že zatiaľ, čo u skôr spomínaných držiakov, uchytávate zariadenie medzi rôzne „ručičky“ či páčky, v tomto prípade stačí na obal mobilu alebo priamo na jeho kryt, nalepiť magnetickú nálepku a mobil iba priložiť k držiaku. Jednoduché, rýchle riešenie, ak však máte ťažší mobil, treba dať pozor aby bol magnet dostatočne silný. Niekoho tiež môže odradiť potreba, lepiť magnetickú nálepku na zariadenie.

 

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z možností, pamätajte že vhodne zvolený a umiestnený držiak vám zjednoduší prácu s navigáciou či hlasovým ovládaním, ušetrí pokuty za používanie telefónu v aute a v neposlednom rade vás môže zachrániť od neho

Držiak s prísavkov

Autor:   Michal   Petrenka

Okomentovať