AKCIA! PRI OSOBNOM ODBERE NA PREDAJNI DOPRAVA ZDARMA

Boj proti okolitému hluku? S technológiou ANC žiadny problém

Používanie slúchadiel na verejnosti nemusí automaticky znamenať zámerné ignorovanie okolia. Množstvo ľudí len práve vedie dôležitý pracovný hovor alebo sa formou audioknihy cestou učí. Alebo sú len pohltení do obľúbenej hudby so zámerom skutočne eliminovať okolitý ruch?

Každoročne vychádza na Zelený štvrtok Medzinárodný deň boja proti hluku, ktorý oslavujeme od roku 2004. Za ním stojí hudobno-ekologické združenie od našich susedov - Čechov. Pripomíname si ním aj to, aké je dôležité brať ohľad na osobný priestor a potreby druhých. Hudba v nákupných centrách sa nedokáže prispôsobiť vkusu každému, čo vytvára rušivý element podobne ako hlasné rozprávanie väčšej skupiny ľudí, hluk hromadnej dopravy alebo obyčajná prerábka.
Každému je nepríjemným a rušivým iný zdroj, no v dnešnej smart dobe existuje korekcia aj na to.

Čo tak slúchadlá. Nie však obyčajné, ale tie s funkciou ANC?

Vyhnutím sa anglických a odborných výrazov stačí vedieť, že ANC je už v preklade Aktívne potlačenie okolitého ruchu. Prvý výskyt ANC v slúchadlách je zaznamenaný už v roku 1980, o čo sa postarala spoločnosť BOSE. Celé to funguje na fyzike zvukových vĺn, kedy sa vlny zo slúchadiel stretnú s vlnami okolia, navzájom sa vyrušia a vzniká naše aktívne potlačenie okolitého ruchu.

Je ho možné v slúchadlách jednoducho zapnúť aj vypnúť. Pri práve spustenom ANC môžeme započuť mierny šum, ktorý však neznamená nekvalitný produkt, čo sa dá vylúčiť aj pri ponuke nasledujúcich značiek.

Univerzálnym a vyhľadávaným je velikán v audiu. JBL láka svojou zárukou kvality a priaznivou dostupnou cenou. Meno si vybudovali ako pri reproduktoroch, tak aj pri slúchadlách. Je jasné, že ani ich nemohla minúť spomínaná inovácia.
Rovnakou výdržou, odolnosťou voči potu, 4 mikrofónmi, z ktorých sú dva používané pri ANC, disponujú bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 130 JBL Tune 230Rozhodujúcim faktorom je medzi nimi len dizajn.

To by nebol Číňan Xiaomi, keby neponúkal aj slúchadlá. Z modelov Redmi sú stále dostupné Xiaomi Redmi Buds 3 Pro s Bluetooth 5.2 a tromi mikrofónmi pri ANC, ktorému je pri spárovaní so Xiaomi telefónmi s najnovším systémom MIUI možné pomocou umelej inteligencie nastaviť intenzitu tlmenia.

Novšími sú Xiaomi Redmi Buds 4, ktorým bola pridaná odolnosť  aj voči prachu IP54. Ako predchádzajúci model, aj tu ANC využíva tri mikrofóny a automatické zastavenia skladby pri vybratí slúchadla z ucha.
Z vyššej triedy sa v o niečo drahšej sume pohybuje Xiaomi Buds 3. Potlačenie hluku má o 5 dB vyššie oproti predchádzajúcim modelom, a to až do 40 dB s 3 režimami intenzity. Pridané dostali v podobe vyššej odolnosti IP55 či bezdrôtové nabíjanie.

Zo Samsung radov vyčnieva ikonický dizajn v tvare fazuľky, ktorý ako prvý z Galaxy Buds získal ANC. Samsung Galaxy Buds Live nie len svojou praktickosťou, ale aj elegantným dizajnom ihneď zaujme. Nadšenci vlastných playlistov sa navyše nájdu v možnosti integrácie slúchadiel so Spotify.
Klasikou budú naďalej Samsung Galaxy Buds2. Tým bola pridelená tiež jedna citeľná unikátnosť - maximálne odľahčené prevedenie s jednou z najnižších hmotností bezdrôtových slúchadiel od Samsung, ponúkaných v príťažlivých farebných prevedeniach.

Jablkoví fanúšikovia sa po predchádzajúcich riadkoch konečne dočkali. Nemôžeme nespomenúť slávne AirPods. Z nich sa ANC používa až pri AirPods Pro 2. generácie. Použitý nový čip vylepšil výdrž batérie aj výraznosť basov pri nízkej hlasitosti. Neponúkajú len potlačenie hluku, ale aj nastavenie špecifických potrieb pri potrebnom zachytení zvuku na väčšiu vzdialenosť či lepšiu zrozumiteľnosť.
Klasické káblové ale aj bezdrôtové slúchadlá pre relax v tichu domova alebo tie so špeciálnymi funkciami potláčajúcimi vonkajší hluk si ešte stále stíhate kúpiť v jednom z našich smartshopov alebo v e-shope, a osláviť tak naplno tento medzinárodný deň.

 

Vypracovala Veronika, Smartshop

Okomentovať