AKCIA! PRI OSOBNOM ODBERE NA PREDAJNI DOPRAVA ZDARMA

Záloha ale aj rozšírenie pamäti

Pamäťová karta (ďalej PK) je elektronické zariadenie na ukladanie dát.

Väčšina dnešných zariadení využíva na rozšírenie pamäte karty SD (fotoaparáty) a MicroSD (mobilné telefóny, tablety, mp3 prehrávače, atď.).

V ponuke pamäťových kariet si môže zákazník vyberať podľa viacerých parametrov.

Prvým je kapacita PK. Ako postupom času rastie kvalita fotografií, videí, hier i aplikácií, zvyšujú sa aj nároky na úložný priestor. Riešením môže byť práve vhodne zvolená PK. Dnes už zväčša nenájdete karty menšie ako 4GB. 8,16 a 32GB sú najčastejšie používané kapacity, výkonnejšie zariadenia dokážu pracovať aj s 64 alebo 128GB kartami. Dôležité je vopred si zistiť, či vaše zariadenie má slot pre PK a akú najvyššiu kapacitu podporuje. Tiež je dobré zvážiť, čo chcete na kartu ukladať a v akom množstve. Na pár fotografií a aplikácií postačí aj menšia kapacita,  náročnejšie hry či filmy v dobrej kvalite hravo spotrebujú aj niekoľko gigabajtov.

Druhý, podstatný parameter PK je rýchlostná trieda (class). Jej označenie nájdete na obale aj na samotnej karte, znázorňuje ju číslo v C-čku, pričom toto číslo udáva minimálnu prenosovú rýchlosť v MB/s. Najčastejšie sú v ponuke karty class 4, 6 a 10. Obecne platí že pre menej výkonné zariadenia postačujú nižšie triedy kariet s menšou kapacitou, do výkonnejších je vhodné zaobstarať class 10 s kapacitou 16GB a viac.

Rozdelenie SD kariet podľa tried rýchlosti

Použitie PK má okrem navýšenia ukladacieho priestoru aj ďalšie výhody. Prenos uložených dát medzi zariadeniami je jednoduchý, stačí kartu vložiť do potrebnej čítačky alebo adaptéru. Vo väčšine mobilných zariadení s operačným systémom je možné na PK uložiť aj telefónny zoznam, prípadne niektoré aplikácie, vďaka čomu môžete uvoľniť miesto v pamäti zariadenia. Toto využijú najmä užívatelia lacnejších mobilných telefónov a tabletov. V neposlednom rade určite oceníte dáta uložené na PK pri rozbitom alebo pokazenom zariadení, všetko uložené na karte ostane v bezpečí a k dispozícii pre ďalšie používanie.

Autor: M.Petrenka

Ako si vybrať SD kartu? V tomto pár minútovom videu nájdete odpoveď

 

 

Autor videa: AQT Foto-Video

Okomentovať